Жнивна кампанія – 2023: аграрії зобов’язані посилити увагу за дотриманням вимог законодавства з безпеки праці

03 липня 2023

Південно-Західне міжрегіональне управління Держпраці звертається до суб’єктів господарювання аграрного сектору  Прикарпаття з нагадуванням посилити увагу за дотриманням вимог чинного законодавства з питань промислової безпеки та безпеки праці на підприємствах сільськогосподарської галузі.

З метою запобігання виробничого травматизму під час проведення жнивної кампанії – 2023, керівники сільськогосподарських підприємств, фермерських господарств та об’єднань, колективних спілок  мають взяти під особистий контроль стан безпеки праці та виконати низку першочергових заходів, проведення яких рекомендує Держпраці:

до роботи на тракторах, зернозбиральних комбайнах та інших самохідних машинах допускати осіб віком від 18 років, котрі мають відповідне посвідчення та пройшли медичний огляд;

розробити схему руху транспорту по території з вказівкою дозволених та заборонених напрямків руху;
закінчити ремонт та підготовку збирально-транспортних агрегатів;

організувати ланки технічного обслуговування;
обладнати місця відпочинку працівників, майданчики для зберігання техніки та паливно-мастильних матеріалів;
підготувати поля, перевірити провисання проводів ліній електропередач;
встановити огородження на всіх обертових частинах сільськогосподарських машин і механізмів, зерноочисних машин;
очищення бункерів, технічне обслуговування та ремонт комбайнів проводити тільки при неробочому двигуні;

укомплектувати робочі місця, зернозбиральну техніку аптечками медичної допомоги;
забезпечити працівників спецодягом, спецвзуттям та засобами індивідуального захисту згідно з існуючими нормами;
провести перевірку акредитованими лабораторіями опору ізоляції та опору контурів захисного заземлення на зерноочисних токах;
особи, які працюють на скиртуванні соломи, повинні пройти медогляд та дотримуватись всіх вимог безпеки при виконанні робіт на висоті;
під час скиртування забезпечити працівників страхувальним знаряддям, засобами сигналізації та індивідуального захисту;
не допускати до експлуатації трактори, які не обладнані електростартерним запуском двигуна та з несправною системою блокування запуску двигуна при включеній передачі.

Аналізуючи стан виробничого травматизму в агропромисловій галузі, встановлено: виробничі травми працівників  під час виробничої діяльності стаються через невиконання ними вимог інструкцій з охорони праці, порушення вимог безпеки під час експлуатації транспортних засобів,  порушення Правил дорожнього руху.

Для попередження травмування працівників під час зернозбиральних робіт, важливо не допускати експлуатацію несправної техніки, агрегатів з відкритими ланцюговими, пасовими, карданними передачами.

Варто пам’ятати! Усі види регулювальних, ремонтних, налагоджувальних робіт та технічного обслуговування сільськогосподарської техніки проводяться тільки після повної зупинки агрегатів.

Важливим є дотримання працівниками правил внутрішнього трудового розпорядку, встановленого на підприємстві, та організація контролю за їх дотриманням відповідальними посадовими особами.

Перед початком жнивних робіт всі працівники повинні пройти відповідний інструктаж, а ті, хто виконують роботи та експлуатують обладнання підвищеної небезпеки (механізатори, водії, працівники зернотоків) – спеціальне навчання та перевірку знань з питань безпеки праці.