Всесвітній день боротьби з дитячою працею

13 червня 2022

12 червня – Всесвітній день боротьби з дитячою працею, встановлений Міжнародною організацією праці у 1997 році.

Діти – це найдорожчий скарб у кожній родині, це майбутнє будь-якої нації. Щасливі і здорові діти – щасливі батьки, а значить – щаслива країна. На жаль, навіть у наші дні, у ХХІ столітті, у світі ще є країни, де маленькі дітлахи змушені тяжко працювати для того, щоб їхня сім’я просто змогла вижити.

Після вторгнення російської федерації на територію України, масових переміщень громадян із зон активних бойових дій багато  українських родин опинилися в надскладній життєвій ситуації.  Маленькі українці мужньо переносять всі тяготи військового часу, дорослішають раніше та прагнуть допомагати своїм рідним.

За законодавством України допускається праця дітей після досягнення ними 16-річного віку, і тільки як виняток для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час – з 14 років. У трудових правовідносинах діти прирівнюються у правах до дорослих, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток і деяких інших умов праці – користуються цілим рядом пільг.

Серед таких пільг – скорочений робочий час при збереженні повного розміру заробітної плати, подовжена тривалість щорічної відпустки (31 календарний день), заборона працювати у шкідливих умовах, у нічний час, у вихідні дні та надурочно тощо.

Результати роботи інспекторів праці свідчать про те, що дитяча праця в Україні використовується часто з порушеннями законодавства.

Так, впродовж останніх років інспекторами праці виявлені факти використання праці 1006 дітей, з них: віком до 14 років – 17 дітей; віком від 14 до 15 років – 50 дітей; віком від 15 до 16 років  – 83 дитини, віком від 16 до 18 років – 856 дітей.

Загалом порушення прав дітей у сфері праці допущено відносно 563 неповнолітніх. Без оформлення трудових відносин працювало 303 дитини, 44 неповнолітнім виплачували заробітну плату без сплати податків і внесків (в конвертах), 12 неповнолітніх працювали понад встановлену тривалість робочого часу. Порушення законодавства про працю неповнолітніх щодо обов’язкового проведення медичних оглядів при прийнятті на роботу допущено стосовно 84 дітей.

Найбільше дітей працює у сільському господарстві і, як правило, без укладення трудових договорів, без медоглядів і без обмежень у тривалості робочого часу. Достатньо велика кількість дітей зайняті у сферах торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування тощо.

З метою підвищення рівня обізнаності суспільства, в тому числі щодо дитячої праці, територіальними органами Держпраці постійно проводиться інформаційна робота, особливо щодо недопущення примусової праці або торгівлі людьми з метою трудової експлуатації. Такими інформаційними заходами охоплено майже 180 тисяч осіб.

Діти, які працюють у надто ранньому віці, понад встановлену тривалість робочого дня, в умовах, що є шкідливими для їх здоров’я і для їх фізичного й розумового розвитку, позбавлені достойного і повноцінного дитинства, що матиме вплив на їх майбутнє. Саме тому суспільство не має ставитися до дитячої праці, як до допустимого, звичайного явища. Праця дітей у нашій країні не заборонена, але її застосування має відповідати законодавству та враховувати в першу чергу інтереси дитини. Наше спільне завдання – не допускати жодних проявів незаконного використання праці дітлахів.

Навіть у такий скрутний період в історії нашої держави нам всім необхідно пам’ятати, що діти повинні, в першу чергу, навчатися, а не працювати! Миру нам всім та спокою, щасливого дитинства нашим дітям на рідній землі!

Більше інформації на інформаційному порталі Держпраці