На Прикарпатті інспектор Держпраці роз’яснював, як безпечно експлуатувати генератори

12 грудня 2024

Управлінням інспекційної діяльності в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці проведено превентивний захід на підприємстві ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго».

На зустрічі для електротехнічних працівників підприємства виступив головний державний інспектор відділу безпеки праці західного напрямку Кайдан В.М.

Під час заходу обговорено питання організації виконання окремих видів робіт в електроустановках спеціального призначення; проінформовано  електротехнічних працівників про вимоги щодо організації та безпечної експлуатації генераторів (автономних електростанцій) як  резервного  джерела електропостачання газових котелень. Зокрема:

Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджені наказом Держнаглядохоронпраці від 09.01.1998 № 4.

Правила улаштування електроустановок, затверджені наказом Міненерговугілля від 21.07.2017 № 476.

Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджені наказом Мінпаливенерго від 25.07 2006 № 258.

Інспектор праці наголосив, що перед уведенням в експлуатацію генератора споживач повинен розробити та узгодити з електропередавальною організацією:

  • інструкцію про порядок включення генератора в роботу;
  • положення про взаємовідносини з електропередавальною організацією, що включатиме розділ «Оперативне керування».

На кожен генератор потрібно встановити регламент технічного обслуговування  обладнання, технологію і періодичність регламентних робіт.

Наголошено, що під час експлуатації генераторів забороняється:

– Експлуатувати генератор працівниками у стані втоми, хвороби, а також у стані алкогольного сп’яніння або під впливом медичних препаратів.

– Використовувати генератор у закритих приміщеннях без забезпечення припливно-витяжної вентиляції.

– Використовувати генератор у вологих, вогненебезпечних приміщеннях, під дощем, поблизу вибухонебезпечних речовин, поблизу відкритих джерел вогню та тліючого горіння.

– Робити підключення до електричної системи будівель некваліфікованим фахівцем.

– Запускати двигун з демонтованим глушником або без нього.

– Проводити заправлення при працюючому генераторі або сильно нагрітому двигуні, що може призвести до запалення.

– Накривати генератор в час його роботи.

– Використовувати генератор без заземлення.

– Використовувати генератор з несправною електричною частиною або двигуном.

– Демонтувати запобіжники та знімати захисні кришки електричних систем.

– З’єднувати 2 (два) і більше генераторів у один електричний ланцюг.

– Перевищувати дозволене навантаження генератора.

– Запускати генератор, якщо до нього підключені споживачі електричного струму і перемикач подачи енергопостачання знаходиться у положенні «ОN» (увімкнено).

Перед використанням генератора необхідно повністю розібратися в призначенні всіх механізмів управління, вихідних роз’ємів і з’єднань. Пам’ятайте: вихлопні гази є отруйними! Дихання цими газами є небезпечним для Вашого здоров’я!

Генератор виробляє електроенергію, однак за умови неправильної експлуатації він може стати причиною серйозного ураження електричним струмом!

Актуальна інформація про найпоширеніші питання безпеки праці – на інформаційному порталі Держпраці https://pratsia.in.ua