Тернопільщина: роботодавцям та працівникам – про запобігання та протидію мобінгу на робочому місці

20 січня 2023

Посадові особи Південно-Західного міжрегіонального управління Держпраці продовжують доносити роботодавцям та працівникам про важливість легалізації ринку праці задля забезпечення соціальних гарантій найманих працівників та підтримки державного та місцевих бюджетів в умовах воєнного стану.

Окрім вимог належного оформлення трудових відносин, інспектори праці зосереджують увагу присутніх на внесених змінах у законодавство про працю, які набули чинності за час воєнного стану.

Зокрема, і роботодавців, і працівників ознайомлено з ключовими правовими нормами Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання та протидії мобінгу (цькуванню)».

Фахівцями роз’яснено, що мобінг є однією з форм дискримінації прав людини у трудових відносинах, яка проявляється через психологічне, економічне та інше насильство з метою приниження людської гідності, а також із застосуванням до працівника напруженої, ворожої чи образливої атмосфери та (або) примушування його до зміни місця роботи.

Інспектори праці наголосили працівникам, що у разі вчинення щодо них мобінгу, вони можуть звернутися зі скаргою до Держпраці, або ж відразу до суду.

Також увагу присутніх акцентовано, що за мобінг (цькування) працівника передбачено адміністративну відповідальність.

Більше інформації щодо врегулювання трудових відносин під час воєнного стану на сайті Держпраці: https://cutt.ly/YZYhtKN та на інформаційному порталі: https://pratsia.in.ua

Довідково:

Статтею 173-5 КУпАП України передбачено, що за вчинення мобінгу (цькування) працівника тягне за собою накладення штрафу:

  • на громадян від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від 20 до 30 годин;
  • на фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю, посадових осіб – від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від 30 до 40 годин.

Вчинення такого діяння групою осіб або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке ж порушення тягне за собою накладення штрафу: на громадян від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від 30 до 50 годин; на фізичних осіб – підприємців, які використовують найману працю, посадових осіб – від 200 до 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин.