Підтримка ментального здоров’я: як подолати тривожність
25 грудня 2023Усі ми час від часу відчуваємо тривожність. Зазвичай хвилювання через певні події, чи буденні клопоти триває недовго – від кількох хвилин до кількох днів. Але для деяких тривожність – це не просто напружений день, чи занепокоєння.
Як наслідок тривалого стресу, тривожність може непокоїти людину упродовж тижнів, місяців і навіть років. Більше того, здатна переростати у тривожний розлад і заважати жити повноцінним життям.
Якщо ви, чи ваші близькі страждаєте на постійну тривожність, спробуйте щоденні вправи й техніки для заспокоєння.
Найперше, перегляньте свій графік: переконайтеся, що достатньо відпочиваєте, повноцінно харчуєтеся, знаходите час для себе. Якщо вам не вдається подолати такий стан самотужки, не соромтеся звернутися до фахівця.
Які ознаки того, що людина живе з тривожністю та потребує допомоги?
Людина довго не відповідає на дзвінки, не реагує на сповіщення і повідомлення у соціальних чатах.(І навала дзвінків та інформаційних повідомлень може лише посилювати цей стан.)
Раптово змінює плани. Раптова хвиля тривоги може змусити людину скасувати все в останню мить і їй буде складно пояснити це тим, хто не мав такого досвіду.
Уникає особистих зустрічей, віддаляється. У вільний час людина з посиленою тривожністю може залишатися на самоті, їй важко відвідувати заходи, зустрічатися з друзями і вдавати, що все добре.
У розмові уникає зорового контакту. Це не завжди ознака неповаги чи байдужості, Людина з тривожністю часто уникає особистих контактів, чи воліє, аби на неї не звертали увагу. Розмова віч-на-віч і зоровий контакт можуть бути для неї некомфортними.
Чи навпаки говорить без упину, перебиває. У стані тривожності буває важко контролювати емоції і думки. Паузи, які виникають при розмові, бувають для людини з тривожністю такими нестерпними, що вона всіляко намагається їх заповнити.
Поводиться зверхньо. Дратується через дрібниці, спалахує безпідставним гнівом. Людина, обтяжена тривожністю, часто перебуває на межі свого психологічного і психічного стану. І будь – яка емоція може стати, що називається останньою краплею.
У такому випадку варто просто придивитися до людини. Врахувати, що на її стан і поведінку можуть впливати обставини та події, про які ви просто можете не знати. А ще – ніколи не буде зайвим просто запитати: «Ти як? Я можу тобі чимось допомогти?».
За інформаційними матеріалами Всеукраїнської програми ментального здоров’я – «Ти як?»