Підтримка ментального здоров’я: у чому різниця між психологічною та психіатричною допомогою?
08 січня 2024За Програмою медичних гарантій кожен громадянин меже отримати безоплатно, як психологічну, так і психіатричну допомогу. Варто знати про різницю між психологічною та психіатричною допомогою.
Психологи застосовують доказові методи і підходи, щоби допомогти людині пережити травматичні події, адаптуватися до змін, змінити стосунки з близькими та покращити психічне здоров’я.
Натомість психіатри займаються діагностикою та лікуванням психічних розладів; розуміють, як біологічні чинники впливають на психічне здоровʼя людини, і можуть лікувати психічні захворювання за допомогою медикаментів, скеровувати на подальше лікування, приймати рішення про госпіталізацію.
До психіатра потрібно йти, якщо ви: маєте емоційні порушення (зокрема, після пережитого травматичного досвіду); відчуваєте розлади настрою (наприклад, апатію); потерпаєте від панічних атак, фобій, навʼязливих думок;
маєте тривалі розлади сну, розлади харчової поведінки; помітили слухові або зорові галюцинації; фіксуєте суїцидальні думки або думки про ушкодження собі чи іншим; маєте залежності.
До психолога потрібно йти, якщо ви: схильні до тривожних думок; маєте проблеми у спілкуванні з людьми; переживаєте травматичні події та зміни в житті; втратили близьку людину.
Також є можливість використовувати інформаційні ресурси Всеукраїнської програми збереження ментального здоров’я “Ти як?, зокрема, “Аптечку швидкої психологічної допомоги”, де зібрано актуальну інформацію:
як допомогти дитині: https://www.howareu.com/#section-help-child-text
як допомогти собі: https://www.howareu.com/#section-first-aid-kit –
ефективні техніки самодопомоги: https://www.howareu.com/#techniques