ПАМ’ЯТКА З ОХОРОНИ ПРАЦІ ПРИ ВИКОНАННІ РОБІТ НА ДЕРЕВООБРОБНИХ ВЕРСТАТАХ

08 травня 2024

Організація та виконання робіт на деревообробних верстатах повинно здійснюватись відповідно до:

– Закону України «Про охорону праці»;

– Правил охорони праці в деревообробній промисловості;

– Правил охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями;

– вимог нормативно-правових актів щодо робіт підвищеної небезпеки та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, використання виробничого обладнання працівниками, застосування засобів колективного та індивідуального захисту та інших нормативно-правових актів з охорони праці;

– інструкцій з охорони праці, які розроблені відповідно до вимог.

 Перед початком виконання робіт на деревообробних верстатах працівники повинні:

– пройти вступний інструктаж та інструктаж на робочому місці та стажування;

– пройти навчання та перевірку знань з питань охорони праці;

– пройти професійну підготовку відповідно до виконуваних робіт;

– пройти  первинний та повторний медогляди.

 Насамперед необхідно пам’ятати!

Перед початком роботи на верстаті необхідно перевірити справність і наявність усіх огороджень і пристроїв, надійність закріплення різального інструменту, а також випробувати верстат на холостому ходу. Вимкнення верстата обов’язкове: у разі припинення подання струму; при заміні робочого інструменту, закріплення або встановленні деталі, що обробляється, знятті її з верстата, а також при ремонті, чищенні та змащенні верстата, прибиранні стружки.

Вироби, що обробляються на верстатах, повинні бути міцно і надійно закріплені. Укладання матеріалів та деталей біля робочих місць повинно робитися способом, що забезпечує їх стійкість. Робоче місце верстатника і приміщення повинні завжди утримуватися в чистоті і не захаращуватися виробами та матеріалами.

Робочі місця, на яких можливе виділення токсичних, вибухо-пожежонебезпечних речовин, мають бути обладнані уловлювачами, укриттями з місцевими відсмоктувачами.

Різальний інструмент деревообробних верстатів повинен бути підготовлений до роботи і експлуатуватися відповідно до вимог технологічних режимів підготовки інструментів.

Огородження різальних інструментів копіювальних верстатів з верхнім розміщенням шпинделя у разі заглиблення інструменту в заготовку повинно закривати решту його частини, а у разі виходу інструменту із заготовки повністю його огороджувати.

Деталі малих розмірів (до 10х50х100мм) необхідно обробляти на верстатах-автоматах або в спеціальних пристосуваннях, які забезпечують точну установку заготовок і подавання їх до свердла, а також запобігають ушкодженню рук верстатника.

Верстатники при виконанні роботи повинні користуватися засобами індивідуального захисту.

Пристосування, що застосовуються для установлення інструменту, повинні забезпечувати співвісність інструменту зі шпинделем верстата, затиснення сегментів по довжині не меншій за його висоту, та надійність закріплення інструменту.

Під час виникнення аварійної ситуації повинна бути передбачена автоматична світлова або звукова сигналізація, з сигналами якої працівники повинні бути ознайомлені.

У разі аварійної ситуації, якщо вона  є серйозною і безпосередньою загрозою безпеці та здоров’ю працівників, а також про будь-який помічений дефект у захисній системі, працівник повинен негайно повідомляти керівника.

Працювати на несправних верстатах, а також на верстатах з несправним або погано закріпленим огородженням забороняється.