Адвокація психосоціальної підтримки на робочих місцях
20 травня 2024Південно-Західне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці нагадує роботодавцям про важливість психосоціальної підтримки та сприятливої атмосфери на робочих місцях.
Емоційний стан працівників має значний вплив на продуктивність праці. Коли ми спокійні та врівноважені, нам легше концентруватися, приймати рішення і ефективно виконувати завдання. З іншого боку, тривоги, переживання та емоційна нестабільність не дають змоги працювати продуктивно.
Проблеми психологічного й соціального характеру впливають на людину, трудовий колектив. Вони призводять до втрат робочого часу через прояв байдужості до виконання людиною своїх обов’язків, зумовлюють підвищений ризик нещасних випадків на роботі, створюють напружену атмосферу в колективі. Тому необхідно запроваджувати програми психосоціальної підтримки на робочому місці.
Усі форми психосоціальної підтримки сприяють створенню здорового та продуктивного робочого середовища. Вони допомагають працівникам впоратися зі стресом, покращують їхнє самопочуття та сприяють розвитку позитивних взаємин між колегами.
Україна, ратифікувавши низку конвенцій Міжнародної організації праці із безпеки і здоров’я на роботі, має сприяти безпечним і здоровим умовам праці. Турбота про ментальне здоров’я працівників – це складова безпеки і здоров’я на роботі, що сприяє їх ефективній праці та забезпеченню кращих результатів.
Важливо, щоб керівники підтримували й допомагали працівникам справлятися з емоційними проблемами безпосередньо на роботі, а для цього треба знати, як правильно це робити, щоб не нашкодити.
Війна перевіряє нас на міцність, але водночас об’єднує і робить сильнішими. Пам’ятаймо про важливість психологічної стійкості та підтримки один одного у цей непростий час!
Виділяють наступні етапи впровадження психосоціальної підтримки (ПСП) на робочому місці:
Оцінка потреб: (створення ініціативної групи, анкетування, збір і аналіз інформації, інтерв’ю, аналіз продуктивності, втрат робочого часу, причин нещасних випадків тощо – визначення проблеми).
- Розробка документів та плану заходів:
(політика/програма- окремий документ, складова існуючої політики, колдоговір, план заходів – розробка інтервенцій та активностей за результатами аналізу потреб працівників, визначення відповідальних тощо).
Одним із заходів у межах програми ПСП може стати створення команди першої психологічної допомоги з-поміж працівників, які мають вміти розпізнавати ранні ознаки психічних проблем, надати першу психологічну допомогу й направити для отримання (в разі необхідності) професійної допомоги. Організуйте навчання з надання першої психологічної допомоги.
- Формування бюджету: (визначення фінансових потреб і можливостей)
- Визначення критеріїв оцінки та моніторинг ефективності (форма, метод, періодичність). Усі заходи повинні мати кількісні і /або якісні показники досягнення результатів. Це дасть можливість проаналізувати, що виконано успішно/неуспішно, чи змінилася ситуація на підприємстві в кращу сторону.
Реалізація програми.
Фактори психосоціальних ризиків небезпек:
Надмірні навантаження
- Суперечливі вимоги
- Неефективна комунікація вертикаль/горизонталь
- Відсутність підтримки з боку керівництва (позитивної культури)
- Відсутність права працівників в прийнятті рішень
- Незахищеність на роботі (дискримінація, насильство і домагання)
- Зовнішні фактори: нові віруси, катастрофи.
Війна – це час, коли проявляється багато різноманітних емоцій і почуттів, які постійно змінюються – це є нормальна реакція на ненормальну ситуацію. Війна, як і будь-яка інша зовнішня небезпека чи загроза– це фактор, який виникає поза роботою, але наслідки якого можуть впливати як на працездатність і продуктивність людини, так і на сферу праці загалом.
Світове дослідження Gallup зафіксувало переваги програми ментального здоров’я (ПСП ) співробітників:
- На 69% рідше активно шукають нову роботу
- На 71% менша ймовірність «вигоріти»
- На 64% менший ризик виробничих травм та нещасних випадків
- Втричі більше шансів бути зайнятими на роботі.
Де і як отримати допомогу:
- Івано-Франківський волонтерський центр психологічної допомоги:
097 879 73 37.
– Реабілітаційний центр із надання безкоштовної психологічної допомоги «Крок назустріч»: 093 204 79 02.
– Лінія безкоштовної анонімної психологічної допомоги:
(034) 273 76 76, приймає дзвінки з 19.00 до 7.00 год.
Більше контактів:
https://pratsia.in.ua/ilo/kontakty-dlya-otrymannya-bezoplatnoyi-psykholohichnoyi-dopomohy.html
Інформаційні матеріали про психосоціальну підтримку на робочому місці:
https://pratsia.in.ua/ilo/psykhosotsialna-pidtrymka-na-roboti.html
Інформацію для роботодавців підготувала Стефанія Сендецька, завідувач сектору з питань впровадження та реалізації програм психосоціальної підтримки Управління інспекційної діяльності в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці.