ПАМ’ЯТКА З ОХОРОНИ ПРАЦІ ПІД ЧАС ТРАНСПОРТУВАННЯ ПРИРОДНОГО ГАЗУ МАГІСТРАЛЬНИМИ ГАЗОПРОВОДАМИ
08 травня 2024Транспортування газу – основна із галузей газової промисловості України. Загальна протяжність газопроводів України сягає понад 34 тис. кілометрів. Це складний і насичений різноманітним обладнанням технологічний процес. Природний газ доставляється до споживачів по складній системі газопроводів. На газових промислах газ, який виходить під тиском із кожної свердловини, проходить систему попереднього очищення від конденсату і завислих часток сірководню, вуглекислоти, проводиться одоризація газу, а в необхідних випадках додаткового стиснення його на компресорних станціях. Далі газ надходить в магістральні газопроводи, проходить проміжні компресорні станції і розходиться через газорозподільчі станції до споживачів.
Основна небезпека при експлуатації компресорних станцій – можливість створення вибухонебезпечної газоповітряної суміші як в ГПА, так і в машинному залі. Попадання повітря в компресор можливе внаслідок нещільності з’єднання труб всмоктувальної лінії і падіння тиску в ній нижче атмосферного. Всі приміщення, де експлуатується ГПА і допоміжне обладнання, вибухо-пожежонебезпечні, потребують посиленої уваги до можливості загазованості через нещільності. Необхідність використання різного виду і призначення електрообладнання при експлуатації компресорів підвищує небезпеку виникнення вибухів і пожеж. В машинних залах в обов’язковому порядку встановлюються газоаналізатори різних типів із влаштуванням звукової сигналізації, які оповіщують про наявність в приміщенні довибухонебезпечних концентрацій газів і парів.
Загальні правила поведінки працівників на території та виробничих об’єктах підприємства
Сприятливі умови праці працівників, дотримання режиму робочого часу і відпочинку на території підприємства охороняється законом. Тому кожен працюючий повинен дотримуватись елементарних вимог щодо переміщення на територіях проммайданчиків підприємства, які передбачені правилами внутрішнього трудового розпорядку та місцевими інструкціями. На території підприємства не дозволяється заходити у виробничі приміщення, якщо це не пов’язано з виробничою необхідністю. Також забороняється спостерігати (навіть на віддалі) за ходом ведення технологічних операцій (виконання ремонтних та монтажних робіт на станційних і лінійних спорудах зв’язку, проведенням навантажувально-розвантажувальних робіт, електро-газозварювальних робіт, роботою на верстатах, тощо) і категорично забороняється брати участь у виконанні таких операцій, коли посадові особи не давали відповідного розпорядження і робітник не є членом бригади, що виконує дані операції. Залучення до таких робіт, з ініціативи робітників чи власної, розцінюються як порушення трудової дисципліни.
Зважаючи на те, що всі виробничі об’єкти газової галузі належать до об’єктів підвищеної небезпеки та є вибухо- і пожежонебезпечними, працівники зобов’язані дотримуватись вимог, викладених у місцевих інструкціях по професіях та видах робіт. Не дозволяється палити на території таких об’єктів, користуватись легкозаймистими та горючими матеріалами і сировиною, коли це не передбачено технологічним процесом. При виникненні необхідності застосування таких засобів на це повинен бути спеціальний дозвіл, а на виконання робіт з їх використанням – наряд-допуск, в якому передбачаються відповідні заходи безпеки.
Категорично забороняється заїздити на територію вибухо-, пожежонебезпечних об’єктів приватним транспортом та транспортними засобами, які не обладнані іскрогасниками. Порушення викладених вимог, крім того що це є порушенням трудової дисципліни, може привести до надзвичайних подій.
Забороняється використання мобільних телефонів, планшетів, цифрових фотоапаратів, відеокамер тощо (надалі пристроїв з автономним електроживленням) в приміщеннях, зовнішніх установках та спорудах, в яких можливе скупчення горючих газів, з класом вибухонебезпечної зони 2, та в місцях проведення вогневих і газонебезпечних робіт, згідно з НПАОП 40.1-1.32-01 «Правила будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок» .
ISO 45001 «Система менеджменту охорони здоров’я та безпеки праці» спрямована на забезпечення безпечних та здорових умов праці на робочих місцях, запобігання виробничим травмам і погіршення стану здоров’я працівників при надаванні послуг з транспортування природного газу.
Транспортування газу належить до виробництва підвищеної небезпеки та є вибухонебезпечними та пожежонебезпечними об’єктами, на яких використовуються небезпечні речовини (природний газ, одорант (суміш природних меркаптанів), пропан-бутан, паливно-мастильні матеріали, метанол тощо).
Основними складовими частинами транспортування газу є компресорні станції і весь комплекс основного і допоміжного обладнання, що входить в сферу їх експлуатації й обслуговування – газоперекачуючі агрегати, лінійна частина, газорозподільні станції, газопроводи з окремими спорудами тощо.
Основною небезпекою при експлуатації лінійної частини газопроводу є порушення герметичності труб та перекривної арматури. При обслуговуванні газопроводів і споруд на них можливі:
– загорання газоповітряної суміші, удар струменем газу чи конденсату при розриві газопроводу під час експлуатації та ремонту, отруєння газом, отруєння метанолом, вибух чи загорання дільниці газопроводу при підігріванні його відкритим вогнем для ліквідації гідратоутворювань і льодових пробок, самозагорання чи вибух при утворенні газоповітряної суміші при ремонтних роботах.
У разі, якщо Ви стали свідком аварії, ДТП, нещасного випадку, пожежі, надзвичайної ситуації або іншої нештатної ситуації необхідно:
– у випадку пожежі негайно припинити роботу, сповістити інших працюючих, сповістити Державну службу надзвичайних ситуацій за тел. 101; вжити заходів щодо евакуації з небезпечної зони;
– у разі настання нещасного випадку необхідно негайно звільнити потерпілого від дії травмуючого чинника, надати йому першу домедичну допомогу, повідомити керівника робіт та швидку допомогу за тел.103
Для виключення або зниження впливу небезпечних виробничих факторів на працівників і відвідувачів необхідно:
– проведення інструктажів;
– дотримання інструкцій і правил;
– особиста обережність та увага;
– використання справного обладнання.
Дії в аварійних ситуаціях:
– у разі виникнення аварійної ситуації та (або) спрацювання аварійної сигналізації (сирени), зокрема пожежної, спокійно оцініть ситуацію;
– залиште приміщення і чітко виконуйте інструкції, які Вам будуть надаватися, як тільки Ви почуєте сигнал (сирену) до евакуації;
– під час евакуації користуйтесь сходами;
– прослідуйте до місця збору персоналу ПМ;
якщо залишити місце події не виходить:
– за можливості передзвоніть і повідомите про своє місце знаходження відповідальним осіб;
– не панікуйте, допомога прибуде ОБОВ’ЯЗКОВО;
– у разі пожежі необхідно негайно залишити приміщення;
– захистіть себе і потерпілого від дії небезпечного фактору;
– за потреби надайте домедичну допомогу;
– у разі необхідності використовуйте засоби первинного пожежогасіння (не використовуйте воду для гасіння електроустановок).